środa, 29 lipca 2009

Pochowano Mistrza

Pochowano dziś Mistrza, niech spoczywa w spokoju, choć on dobrze wie, że nic z tego, nic z tego, siostro, bracie filozofie. "Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie świnią". Mając kiedyś, kiedyś 18 lat, doskonale wpisywałem się w ten szablon, zdziwiony, że po piekle PRL-u wierzę w jakieś ewidentne bajeczki; bardziej chodziło o wypełnienie farszem-substytutem pola po ściętej brutalnie cztery lata wcześniej wierze w transcendencję. Heglomarksizonietzscheanizm, ten przedziwny potworek-patchworek, zawojował moje szare i czarne komórki. Mało brakowało, lizałbym buty lewicowych działaczy, upatrując w nich asów analitycznego rozpatrywania życia i całej reszty. Szczęśliwie, "Główne nurty marksizmu" Kołakowskiego skutecznie wyleczyły mnie ze złudy, że zbudujemy raj na ziemi. To nigdy się nie uda - i dobrze. Nam potrzebne jest od czasu do czasu właśnie piekło - dla równowagi, a przynajmniej świadomość jego bliskiego istnienia. Trzeba być czujnym, to pobudza intelektualnie. Dziękuję Mistrzowi za parę porządnych policzków, dzięki którym zamiast pogrążać się w otchłani sofistycznego mędrkowania o sprawach ostatecznych, definiowanych sterem pozorowanej dialektyki, skierowałem się do tego, co było i jest moim prawdziwym, nieudawanym żywiołem - literaturze. Dlatego m.in. wolę Sartre'a pisarza niż filozofa, choć podobno i fikcja, i traktaty to dla niego były wymienne byty. Jakoś mu jednak nie wierzę.

5 komentarzy:

Adam Bolewski pisze...

troche nie na temat:) reaktywowałem swojego starego bloga, na którym zamierzam zamieszczać tylko teksty o książkach: http://tajnapolska.blogspot.com
przymierzam się do przeczytania Twojej ostatniej książki: Znieczulenie miejscowe, właśnie zamówiłem w empiku, jak coś napiszę dam znać. Niedługo coś napiszę o świetnej powieści zadie smith: Białe zęby. Pozdrawiam.

Adam Bolewski pisze...

sory, pomyliłem adres bloga, jest z myślnikiem!

reaktywowany blog ma trochę inny adres: http://tajna-polska.blogspot.com

Dawid Kornaga pisze...

Dzięki. Za "Białe zęby" biorę się w drugiej połowie sierpnia.

Anonimowy pisze...

Dawidzie, wydałeś książki w 4 różnych wydawnictwach!
Które najlepsze pod względem promocji, poradź początkującej?

Dawid Kornaga pisze...

Drobna poprawka: dwie w tym samym wydawnictwie.
Odpowiadając na pytanie - Świat Książki.
Ale to niczego jeszcze nie przesądza.