piątek, 11 czerwca 2010

Wampir. Leksykon

Wampir. Leksykon Kamila M. Śmiałkowskiego, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wampirach, a NAPRAWDĘ baliście się zapytać...

O ile swego czasu prof. Maria Janion w przepysznie eseistyczno-erudycyjnym dziele Wampir. Biografia symboliczna przybliżyła nam - jak mało kto przed nią - fascynujący wciąż nowe pokolenia mit krwiopijcy w kulturze europejskiej, to teraz Kamil M. Śmiałkowski porwał się dzielnie na encyklopedyczną, niezwykle konsekwentną w różnych aspektach popkultury systematyzację jego świata, a właściwie - światów. Bo wampiry na przestrzeni wieków ewoluowały, czego przykładem jest nawet moja o nich (z natury rzeczy kolektywna) powieść Znieczulenie miejscowe. Autor leksykonu pisze o niej:

Polska powieść Dawida Kornagi (autora głośnej Gangreny), w której możemy poobserwować fascynujący pochód naszych najróżniejszych narodowych wampirów. A otaczają nas one z każdej strony i od wieków. Od tych spod Grunwaldu, po podgryzających ZOMO, od wampirzycy gustującej w celebrytach po wampira Stefana (preferencje i dokonania nieważne, już sama ta zbitka dwóch wyrazów jest porażająca - "wampir Stefan"). W satyryczno-felietonowej formie Kornaga śmieszy, tumani, przestrasza, wykazując, że tu w Polsce nas Polaków wampiry nieustannie osaczają i ssą. I pewnie ma rację. Bo przecież polska krew jest najlepsza. Na świecie.

Brak komentarzy: